Uçakta Neden Telefonlar Kapatılır?

with Yorum yapılmamış

Bir uçağa binildiğinde hosteslerin telefonları kapatma konusunda uyarı yapması ve yolcuların telefonlarını kapatması ya da uçak moduna alması zorunludur. Ancak uçakta bu çağrılara uymayarak telefonlarını kapatmayan insanlar olabilir. Amerika da yapılan bir araştırmaya göre uçağa binen her 10 kişiden 4 ü telefonunu kapatmıyor. Uçakta telefonları kapatmak kule ile kurulacak irtibat için ve konum sapmalarına engel olmamak için çok önemlidir.

Radyo Dalgaları Bozuluyor

Uçakta telefonların açık olması internet şebekelerinin yaydığı radyo dalgaları ile frekansların karışmasına neden olabiliyor. Sinyallerin kaybolması ve karışması uçakların bir meridyen bir koordinat üzere uçtukları düşünülürse büyük sorunlara yol açabilir. Bu tür durumlar en çok uçaklar otomatik pilota geçildiğinde açık olan telefonlar ve şebeke kullanan radyo dalgaları yayan bilgisayarlar otomatik pilotta sistem hatalarına neden olabiliyor. Amerika da NASA’nın yaptığı araştırmalardan bir tanesi geçen yıl ocak ayında nedeni tespit edilemeyen kara kutunun saptayamadığı ve uçakların düşme tehlikelerine girmesi ile 50 olay raporu hazırladı. Dünya üzerinde kayıtlara geçmiş sinyal bozukluklarından dolayı düşmüş uçak kazası yoktur.

Uyarılar Dikkate Alınmalı

Ancak düşen uçaklarda bazen sebebi bilinmeyen olayların olması ve kara kutunun bunu saptayamamış olabileceği ön görülmüştür. Uçaklarda telefonların veya tabletlerin kapatılması bir kuraldır. Uçaklarda yapılan uyarıları dikkate almalı ve sinyal yayan radyo dalgalı elektronik cihazların kapatılması gerekir. Olası uçak kazalarına sebebiyet vermemek için yolculuk boyunca telefonlardan ayrı kalınmalıdır.

Bir Cevap Yazın