Moda İlk Defa Ne Zaman Ortaya Çıktı?

with Yorum yapılmamış

Modanın Tarihi

1900 yılının başlarında ortaya çıkan moda kavramı, o yılın modern terzisi olarak kabul edilen Charles Worth’un çıraklığını yapan Paul Poiret günümüzde de modanın başkenti olan Paris’te, kendi atölyesini açmıştır.
Moda dünyasının akımını başlatacak olan bu hareketle Poiret, kendi zevkini kadın ruhu ve bedeniyle pekiştirerek yıllarca sürecek bir esinti başlatıyor.

Moda Akımının Diğer Takipçileri

Moda akımının takipçileri günden güne artacak ve nesiller boyu insanların üzerinde etki yaratan, onları yansıtan giyim sektörü yavaş yavaş yön bulmaya başlamıştı. Takvimler 1902 yılını gösterdiğinde Thomas Burbery tarihte ilk defa markasını gabardin üzerine yazdırmıştır.

1905 senesinde gazetelerde moda ekleri yayını başladı ve Guccio Gucci de bu trendin ilk kurucuları arasında yer alacağı adımı atarak 1906 da İtalya da şirketini kurdu. 1925 yılında da ilk ünlü çantasını üretti Günümüzde de hala çanta ve ayakkabı markasında kalite yönünden tercih edilenler arasında ismini sürdürmeye devam ediyor.

Modaya Damga Vuran İsimler

Sırasıyla Gabriel Coco Chanel şapka dizaynı, Jeanne Lanvin çiçekli giysilerde, Salvatore Ferragamo ayakkabı, Nina Ricci kozmetikte dünya markaları olma serüvenlerine başlamışlardır. Maria Claire ile devam eden bu moda oluşumu senelere yayıldıkça çok daha fazla markaya iş dünyasının kapılarını sonuna kadar açmıştır.

Moda tüm dünyayı etkisine almış önemli isimlerin üzerinde taşıdığı etiketlerle, o yılın renk ve modelleri hakkında herkesin fikir sahibi olmasına öncülük eden en güncel akımdır.

Bir Cevap Yazın