Elektronik İmza Ne Demek?

with Yorum yapılmamış

Elektronik

Gün geçtikçe teknolojideki, iletişimdeki, elektronik cihazların gelişmesiyle insanların günlük hayatlarını daha da kolaylaştırmak için var olan hizmetlerdir. İnsanlar kendi hayatlarını ve diğer insanların hayatlarını kolaylaştırmak ve çeşitli hizmetler sağlamak için çalışmaktadırlar. Gün geçtikçe elektrik sistemlerinin de kullanım alanları da genişlemiş ve çeşitlenmiştir. Günümüzde insanların elektrikle çalışan araç ve gereçleri çeşitlendirerek kendi hayatını kolaylaştırmaya çalışması elektronik ürünlerin çoğalmasını ve çeşitlenmesini sağlamıştır.

Elektronik İmza Nedir?

Günümüzde bilgisayar ve internet ağlarının gelişmesi ile elektronik ürün ve hizmet kullanımı da aynı hızda gelişmiş ve artış göstermiştir. Elektronik ortamların kullanımının artması ile birlikte internet ağları ve bilgisayarlar arasında güvenlik amacıyla oluşturulan şifre ve elektronik imzalar da kullanılmaya başlanıldı ve günümüzde kullanımı oldukça yaygınlaştı. İnsanlar kendilerine ait olan bilgileri, dosyaları ve verileri saklamak ve korumak amacıyla kendilerinin belirlediği doğrulama kodlarını kullanarak, kendi istekleri doğrultusunda istedikleri verileri elektronik imza ile koruma altına alabilirler.

Elektronik İmza Gerçek İmza Yerine Geçer

Elektronik imza, insanların yasal olarak elektronik ortamlarda kullandıkları gerçek imzaları yerine geçerler. Bu sayede elektronik imza kullanan insanlar, hem vakitten tasarruf etmiş olurlar hem de büyük kolaylık sağlayarak işlerini daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirmiş olmaktadırlar.

Elektronik imzalar hemen hemen bütün belge türlerinde kullanılan, kişinin kim olduğunu belli eden, kullanıldığında belgelerin kime ait olduğunu gösteren, insanlara oldukça kolaylıklar sağlayan, insanların birbirlerine güvenlerini arttıran, kullanan kişinin kim olduğundan emin olmayı sağlayan, insanların işlerini hızlı ve kolay bir şekilde yürütülmesini sağlayan elektronik bir kod olarak karşımıza çıkar.

Bir Cevap Yazın